ОККО про Золочівський замок

AVB |
Місто Золочів розташоване на тернопільській трасі за 66 кілометрів від Львова. Найцікавішою історичною пам’яткою у ньому є старовинний замок — унікальна прикраса «Золотої підкови України». До нього від траси, де стоїть в’їзний знак Золочева у вигляді кола, найкраще їхати через село Підгороднє...
джерело: Мережа АЗС "ОККО"
www.okko.com.ua/enjoy/routes/zolochiv/

Золочівський замок, збудований на зразок цитаделі, зберігся до сьогодні майже повністю. На подвір‘ї знаходиться двоповерховий житловий корпус — палац у стилі ренесансу. Поряд з палацом побудований так званий Китайський палац. Серед багатьох власників замка варто згадати короля Речі Посполитої Яна III Собєського. У 1986 р. у замку було влаштовано музей.

Особлива гордість Золочівського замку — туалети, які в ті часи були рідкістю. А золочівські ще й так майстерно споруджено, що їх вивчали навіть сучасні спеціалісти.

Найзнаменитійшою мешканкою Золочівського замку, крім самого Яна III Собєського, безперечно, можна вважати його дружину Марію-Казимиру — незрівнянної краси француженку, яка доводила до шалу знать, занапащувала чоловіків і кидала в огонь гніву їхніх дружин. До Речі Посполитої Марія-Казимира приїхала тринадцятирічною дівчинкою з далекого Парижа. Мине трохи часу і вона стане королевою, яка матиме величезний вплив на Яна III Собєського. «Марися керує Яном, а вже Ян — Польщею», — говорили поляки. За це і не злюбили королеви з некоролівською кров’ю. Хоча й Марія на рівні з чоловіками хоробро захищала Золочівський замок, була освіченою та мудрою, їй не могли пробачити західноєвропейської орієнтації, яка значною мірою передалася Янові, та частих візитів до Парижа. Під одного з таких візитів Марія-Казимира стала кумою Людовика XIV, який хрестив її сина, королевича Якуба.

Втім, до вершин трону Марія-Казимира йшла довго й важко. Закоханий у француженку, Ян Собєський не міг одружитися з нею, оскільки його мати Теофіла Собєська була категорично проти змішування крові свого шляхетного роду з кров’ю простолюдинки. Зрештою, Марія стала дружиною Яна Замойського, якому не довелося довго тішитися подружнім життям. Безпробудне пияцтво та невиліковний на той час сифіліс звели його в могилу. Після смерті Замойського та Теофіли закохані Марія та Ян нарешті одружуються офіційно, але вони вже взяли таємний шлюб раніше.

В останні роки життя Яна III Марія дедалі частіше усамітнюється в Золочівському замку. До речі, саме з особою француженки пов’язують мистецький розквіт замку, зокрема, будівництво унікального Китайського палацу.

Прекрасна давня легенда Золочівського замку пов’язана з двома таємничими каменями. Їх знайшли поблизу Золочева, у глухому лісі. Люди казали, що біля тих каменів чіпляється блуд. На них є різьба орієнтовно кінця 14 — початку 15 ст. Власне, тому їх і привезли до замку.

На сірому тілі цих велетнів відвідувачі охоче розглядають «вирізані» невідомою мовою літери, які дійшли до нас із глибини століть. Ще невідомий художник зобразив на кам’яному полотні якісь давні символи — два вінки, терновий і з живих квітів, які переплелися, мов дві обручки, та просвердлив в одному з каменів дуже акуратну дірочку. Кажуть, якщо маєш потаємне бажання і хочеш, аби воно здійснилося, потрібно покласти до тієї дірочки палець, подумати про бажане і швидко повернути палець довкола осі.

Сьогодні відвідувачі, які приїжджають до Золочівського замку, знають: якщо маєш матеріальне бажання, палець потрібно повертати в бік тернового, «мертвого», вінка. Якщо ж твоє бажання романтичне — в бік вінка квітучого. Працівники замку жартують: якщо бажання не здійснилося — значить, палець був недобре повернутий, і треба їхати до Золочівського замку ще раз.

Коментувати